рус  eng  укр  pol 
 
 

Пресса о нас

 

Управління оборотним капіталом: як не заморозити ваші гроші

Управління оборотним капіталом: як не заморозити ваші гроші
18.08.2015


Ринок і його потреби змінюються дуже швидко. Управління оборотним капіталом — процес гнучкий, і він вимагає постійної уваги і коректувань. Але незалежно від періоду та умов ринку головним завданням є забезпечити якість управління. Від цього залежить загальний успіх і довгостроковість бізнесу.

Перш ніж почати рухатись в якому-небудь напрямі, необхідно визначити стратегію. Просування "на дотик" — доля бізнесу-одноденки. Фактично, управління оборотним капіталом — це планування і контроль співвідношення оборотних активів до необоротних плюс їх подальше фінансування.


Управління запасами


У всьому важлива міра, адже заморожені кошти можна порівняти з мертвим вантажем, який рано чи пізно може зіграти поганий жарт з бізнесом. Який сенс від заповнених складів для компанії-банкрота?


Свого часу наша компанія зіткнулася з питанням оптимізації об'єму запасів. Влітку минулого року гірничодобувний ринок в нашій країні скоротився на 50%. Відповідно, зменшилася і оборотність запасів. Частина вже готової продукції залишилася незатребуваною на ринку. Щоб виявити резерви і намітити план дій, була проведена якісна оцінка запасів і готової продукції, переглянуті нормативи запасів. В результаті товарно-матеріальні цінності (ТМЦ) були розділені на групи: наднормативні, які не будуть залучені в найближчій перспективі; наднормативні, за якими був розроблений план залучення до кінця року; нормативні. Частина ТМЦ стали купуватися під конкретні замовлення, і були визначені складські позиції ТМЦ, які ми могли тримати у себе на складі. Незатребувані запаси частково були виставлені на продаж, частково компанія домовилася з постачальником про обмін або повернення.


Управління дебіторською заборгованістю


Мета компанії — мінімізувати її і контролювати своєчасність вступу платежів. Переговори, особисті зустрічі, при необхідності підписання договорів про реструктуризацію заборгованості — основні інструменти, використовувані в даному процесі. Завдання фінансової дирекції — визначити розмір необхідних засобів для забезпечення своєчасної реалізації проектів і виконання замовлень. Прострочена заборгованість виникає не з доброї волі клієнта. Сьогодні часи однаково важкі як для виробників, так і для споживачів товарів та послуг. Проте, навіть з найскладнішої ситуації можна знайти вихід. Клієнт повинен розуміти, що борги можуть спричинити затримку виробництва. При виникненні дебіторської заборгованості залежно від ситуації варто або домовлятися про перенесення термінів оплати або підписувати договори реструктуризації — розбивати платежі на частини і встановлювати графіки погашення заборгованості.


Управління кредиторською заборгованістю


Наявність непогашених боргів компанією не менш ризиковане, чим борги по відношенню до самої компанії. Тому кредиторська заборгованість повинна чітко контролюватися. Важливе розуміння, що партнери взаємодіють, тобто мають загальні інтереси і плани на подальшу співпрацю.


Є ще один цікавий інструмент, який дозволяє ефективно управляти кредиторською заборгованістю, — відстрочення платежів на період 120 днів. Такі цифри можуть шокувати. Та насправді, це поширена в світі практика, якою користуються найбільші виробники. Бенчмаркетингове дослідження показує, що нормальною практикою є постоплата до 230 календарних днів. Вигода для обох сторін, що виходить з даної схеми, очевидна: постачальник забезпечує собі ринок збуту і гарантію, що він отримає кошти у визначені терміни. 


Возврат к списку