рус  eng  укр  pol 
 
 

Пресса о нас

 

Ідуть у сервіс

07.02.2014

– Навіщо ребрендинг виробнику обладнання для гірничих робіт? Зазвичай це питання хвилює більше компанії, що працюють на масових ринках, а у вас – 14 основних клієнтів, великих корпорацій…

– Справді, ребрендинг є актуальнішим для FMCG-ринків або, наприклад, банків. Але бувають і винятки.

Ми прийшли до цього з кількох причин, по-перше, тому що назва «Гірничі машини» не відображала суті стратегії, що діє в компанії – надання нашим клієнтам комплексних рішень для ефективного і безпечного видобутку корисних копалин. По-друге, назву було складно вимовляти багатьма мовами ринків присутності бізнесу. При цьому наша компанія постійно розширює коло клієнтів. Крім України, Казахстану та Росії, ми налагоджуємо контакти з Польщею, В'єтнамом, Індією, Південною Африкою, Китаєм – до 2016 року плануємо відправляти на експорт до 40% продукції. Так що ребрендинг, по суті, проведено, щоб уникнути проблем і нерозуміння назви в майбутньому.

– Яким має бути бренд компанії, яка працює на корпоративному ринку?

– Не важливо, для якого ринку ти працюєш – ім'я має відображати філософію і стратегію компанії. Нам, до речі, запропонували більше ста варіантів назви. Серед них було дуже багато яскравих, звучних – але вони не відповідали основній ідеї нашого бізнесу. У шорт-листі ми залишили три варіанти і, нарешті, вибрали Corum. Вона походить від 'сore' – «ядро», у т.ч. ядро Землі і стійкого сполучення 'core competences' – ключові компетенції.

Це означає, що ми надаємо наші рішення саме для видобування корисних копалин. При цьому у своїй роботі ми завжди намагаємося розставляти пріоритети і робити акцент на наших ключових компетенціях.

– Кілька останніх років ви позиціонуєте компанію як постачальника комплексних рішень. Що ви включаєте в це поняття і на яких послугах все ж робите акцент?

– Ми освоїли багато нових напрямків. Крім обладнання, розробленого для потреб конкретних замовників, ми здійснюємо сервісне обслуговування, будуємо шахти під ключ, надаємо послуги з процесингу з метою отримання кінцевого продукту.

Орієнтиром для нас стала модель, що працює в Австралії, коли власник шахти має тільки ліцензію, а всі конкретні роботи виконують підрядники. Ми вважаємо, що цей принцип стане світовим трендом.

– До речі, якою є зараз частка вашої компанії на світовому ринку і якою вона буде, наприклад до 2016-го або через п'ять років?

– Глобально на ринку обладнання для гірничодобувної промисловості наша частка складає одиниці відсотків. Однак якщо говорити про наші історичні сегменти – обладнання для тонких пластів, то ми входимо до переліку лідерів цього ринку. Так, якщо не враховувати Китай, обсяг ринку якого сьогодні проблематично точно оцінити, то в обладнанні для тонких пластів наша частка може досягати 75%. У п'ятирічній перспективі ця цифра буде збільшуватися, оскільки сьогодні розробка тонких і надтонких пластів стає глобальним трендом. Наприклад, в Китаї уряд підвищив увагу до розробки тонких пластів, які раніше просто залишали невідпрацьованими. Натомість зараз місцеві компанії зобов'язали розробляти тонкі пласти, щоб раціонально використовувати дедалі менші запаси вугілля. Ми давно володіємо такими технологіями, і це дає нам добрі перспективи.

– Із сервісним обслуговуванням все досить просто – компанія, що виробляє обладнання, цілком може його обслуговувати. Але фахівців із шахтобудування у вас раніше не було – як зважилися вийти на абсолютно незнайомий ринок?

– Ще працюючи в ДТЕК, ми з нашим Генеральним директором Євгеном Ромащиним помітили, що в Україні не розвинений ринок послуг із будівництва шахт і великих інфраструктурних проектів. А коли – вже в Corum – вивчали азіатські ринки, зокрема ринок В'єтнаму, виявилося, що там потрібні саме комплексні проекти. Нас запросили взяти участь у тендері. Оцінивши всі ризики, ми підготували комплексну пропозицію з використанням експертизи різних наших партнерів, узяли участь у тендері і виграли. Перші в'єтнамські об'єкти в 2012-му ми починали будувати з українським партнером-шахтобудівником, але, виконавши підготовчі роботи на об'єкті, почали самостійне проходження вертикальних стовбурів. На цей момент всю організаційно-технічну роботу виконують наші інженерно-технічні фахівці. А в перспективі Corum планує придбання компанії, що спеціалізується в цьому напрямку.

– Восени минулого року Ви заявляли, що п'ятирічна стратегія розвитку компанії передбачає вихід на рівень щорічних продажів в 5 млрд грн – у 1,7 раза більше, ніж зараз. Чи залишається актуальною ця мета і чи входить до цієї цифри розвиток шахтобудівного напрямку?

– Цільова цифра залишається тією ж, що була поставлена ​​в 2012 році: 5 млрд грн. Ми взагалі ставимо для себе амбітні завдання, така у нас зібралася команда. На жаль, на наші плани негативно впливає макроекономічна ситуація. Із деяких продуктів місткість ринку просіла більш ніж у 2,5 рази. Наприклад, з обладнання для лав. Зате в інших напрямках ми закладали в план занадто консервативні очікування. Зокрема, це техніка для відкритих гірничих робіт і обладнання для складів. Але основним для Corum стає все ж таки сервісний напрямок. Рік тому ми бачили його як ремонт, постачання запасних частин і витратних матеріалів, допускаючи, що можна надавати ще й позагарантійний сервіс. Тепер ми розглядаємо сервісний портфель ширше – це послуги з навчання, управління життєвим циклом продукту, монтажу, демонтажу, налагодження. Попит на великі інвестиційно-ємні продукти, швидше за все, відновиться тільки в 2015 році, та й то не на початку. Весь ринок гірничошахтного обладнання нині падає приблизно на 18% на рік, а сервіс показує зростання до 5%. Так що якщо зараз післяпродажний сервіс у загальному обсягу продажів дає Corum приблизно 46% виторгу, то до 2016-го ми плануємо наблизитися до цільового рівня 60%.

– Як під час пошуку нових ринків ви визначаєте, чи цікава для вас країна?

– Відіграють роль два чинники. Перший – ємність і перспективи ринку, а другий – це наша можливість успішно конкурувати на ньому. Наприклад, В'єтнам: вони планують збільшити видобуток із 45 до 74 млн тонн. Там дуже складні умови, – похилі пласти, а історія інженерної думки в цій країні не дуже тривала, і попит на наші послуги є. Якщо говорити про Польщу, то там, незважаючи на тривалу історію розробок, тема видобутку з тонких пластів – актуальна, нам є що запропонувати на належному рівні, тому наразі ринок цієї країни нам також цікавий. Зовсім інша ситуація на ринку США. Він ємний, але видобуток там розвивається давно, там добрі гірничо-геологічні умови і застосувати себе, проявити свої ключові компетенції проблематично.

– Які основні ризики компанія бачить у 2014 році?

– Головний ризик – невизначеність зі збутом продукції наших клієнтів. Наші основні клієнти або ще не затвердили інвестиційні плани, або, затвердивши, попереджають, що в лютому-березні будуть їх переглядати – тому тут для нас є ризики. Але ми очікуємо, що залишимося на рівні 2013 року – навіть при тому, що в жодного з великих світових виробників у 2013 році не було зростання продажів. У середньому, падіння на 25-27%: у декого – менше, у декого – більше. У Caterpillar, наприклад, у третьому кварталі рік до року падіння на 40%. Так що на ринку, який падає, наш результат буде досить непоганим.


Возврат к списку