рус  eng  укр  pol 
 
 

Пресса о нас

 

Генеральний директор Corum Group Яків Сідляренко: На російському ринку працювати нелегко, але ми це робимо і є результат

Генеральний директор Corum Group Яків Сідляренко: На російському ринку працювати нелегко, але ми це робимо і є результат
17.06.2015
У 2014 році компанія Corum Group втратила три з шести своїх заводів через бойові дій на сході країни. Частину робітників компанії вдалося перевезти в Кривий Ріг, Дружковку і Харків, з частиною довелося попрощатись, виплативши їм належну законом компенсацію за розірвання договорів. Також унаслідок бойових дій, у компанії істотно впали продажі на внутрішньому ринку. Тоді в 2014, керівництво компанії побачило вихід зі складної ситуації в збільшенні експорту, таким чином компенсуючи падіння продажів на внутрішньому ринку.

Крім того, в 2014 компанія почала створення спільного проекту з китайськими партнерами.

- Скажіть, з якими фінансовими результатами компанія закінчила 2014 рік, і які Ваші прогнози по 2015. Це буде зростання чи скорочення?

- 2014 був непростим для всієї країни. А для підприємств, які працювали в Донецькій і Луганській областях, він був в рази складніше. Ми втратили 3 з 6 заводів. На цих заводах залишилася наша невироблена продукція. Тут працювало близько 3 тис. чоловік. Частину з них ми перевезли в Кривий Ріг, Дружковку і Харків. А з тими, хто відмовився їхати, ми попрощалися. Ми діяли в правовому полі і розлучалися з робочими згідно з українським законодавством, забезпечивши належні виплати при розірванні договорів.

Крім заводів, ми втратили частину наших українських клієнтів, так як половина шахт знаходиться в зоні проведення антитерористичної операції. В таких умовах можна говорити тільки про збитки. 2014 рік був дуже складним, трансформаційним, ми, можна сказати, були змушені прилаштовувати крила літака на льоту. Але я вважаю, що ми впоралися з цим завданням. І якщо результати 2014 залишають бажати кращого, то в 2015, 2016, 2017 ми розраховуємо поліпшити свої показники.

- І на який ріст ви розраховуєте в 2015 році?

- Після стрімкого падіння економіки в 2014-початку 2015 року, зараз настав період деякої стагнації. Це дало нам можливість озирнутися, перегрупуватися, попрацювати і над своїми витратами, і над невеликим збільшенням реалізації. Наприклад, якщо в 2014 році наші продажі склали 1,6 млрд гривень, то в 2015 році ми плануємо збільшити цю суму до понад 2 млрд гривень. При цьому ми працюємо над підвищенням ефективності. Ми робимо неможливе в управлінні оборотним капіталом. Концентруємося на нашій поточній ліквідності. Тому, я думаю, що 2015 ми закінчимо з невеликим плюсом. І, за наявних сьогодні передумов, у 2016 році почнемо ріст.

- Скажіть, за рахунок чого ви плануєте ріст?

- Тут є кілька векторів: по-перше, ми розвиваємо нові напрями бізнесу. Одне з них - сервіс обладнання для відкритих гірничих робіт. На стику 2014-2015 років ми запустили 5 пілотних проектів з нашим ключовим клієнтом - компанією "Метінвест холдинг". Ці проекти показали дуже хороші результати, ми розраховуємо на значне зростання по даному напрямку. Також активно просуваємо послугу "проходка під ключ". По-друге, ми і далі плануємо розвивати наші продажі на експортних ринках: в Казахстані, Китаї, Польщі, Росії, В'єтнамі. У 2014 році для гравців цих ринків існувала невизначеність, яка не могла не вплинути на їх відношення до підприємств, які працюють в Україні. Тим не менш, зараз нам вдалося переконати наших ключових партнерів в надійності Corum як постачальника. У 2015 ми відновили своє реноме і підвищуємо продажі: наша дохідна частина цього року збільшилася майже на чверть порівняно з попереднім. Окремо хотів би відзначити, що ми працюємо над видатковою частиною. Ми значно оптимізували існуючі функції, знизили накладні витрати. Ми вчимося бути більш мобільними, працювати більш ефективно і швидко.

- Заплановано у Вас відкриття нових виробничих потужностей в найближчі роки?

- Сьогодні ми розуміємо, що одним з рішень сформованої ситуації є розвиток нашого експортного потенціалу. Це передбачає розміщення в країні або регіоні замовника ремонтних і сервісних виробництв та служб. Багато клієнтів вимагають локалізації. Для нас одним з найбільш перспективних є китайський ринок. Тут ми вступили в стратегічне партнерство і працюємо над створенням спільного підприємства з локальним гравцем. Разом з ним ми плануємо організувати складальне і ремонтне виробництво в Китаї. Нашого партнера цікавить інтелектуальний капітал Corum, при цьому він має хороші комерційні зв'язки, знає ринок комплектуючих і ринок покупців. Я впевнений, що це буде ефективне партнерство.

- А за аналогією співпраці з китайською компанією у вас є в планах створювати виробництво в інших країнах?

- Ми будемо організовувати виробництво там, де це буде економічно доцільно. Якщо регіон є перспективним, ми намагаємося організувати там продажу, далі створюємо консигнаційний склад запасних частин і вузлів, організовуємо ремонтну службу. Кінцевим етапом цього процесу може стати локалізація виробництва. Береться до уваги географічна віддаленість споживача від існуючих виробничих майданчиків, логістика та митні бар'єри. Поки що мова йде тільки про Китай. Зараз ми, враховуючи загальну ситуацію, змушені дотримуватися стратегії фокуса. Ресурсів не так багато, ми повинні пускати їх на найбільш ефективні напрямки розвитку.

- А ви плануєте в майбутньому виходити на ринки інших країн, де ви раніше не працювали?

- Етап активного росту закінчений. Зараз нам необхідно критично оцінити те, що ми зуміли досягти і сфокусуватися на тих ринках присутності, де ми здатні заробляти. Далі, виходячи з наявних ресурсів, ми будемо концентруватися на тих проектах, які будуть для нас економічно доцільними в короткостроковій перспективі.

- У вас досить специфічна ніша. Які тренди на світовому ринку гірничого машинобудування склалися на поточний момент?

- Ніша специфічна, але індустрія у нас достатньо консервативна і тренди міняються не так часто - зміни відбуваються раз на 15-20 років. Принципово тенденції все ті ж, що і кілька років тому. Перша тенденція - це автоматизація процесу. Вона почалася досить давно. Якщо наші батьки і діди били молотками, то зараз в шахтах працюють механізми. Наступним етапом стане забезпечення безлюдного видобутку, тобто процеси будуть автоматизовані повністю. У цьому напрямку ми власне і йдемо. Вже зараз робітники не перебувають у вибоях, дистанційно керуючи обладнанням. Друга тенденція є логічним наслідком першої: оскільки машини стають складнішими, клієнти, особливо з країн, що розвиваються, вважають за краще отримати послугу "під ключ". Це дуже популярно на ринках Індії, Китаю, В'єтнаму - там, де у персоналу немає широкого технічного досвіду, і для компаній більш вигідно і просто замовити тонни видобутих корисних копалин, ніж замовляти обладнання, а потім пов'язувати це обладнання між собою. Також клієнти вимагають послугу "під ключ" з точки зору обслуговування обладнання. Якщо раніше обслуговування здійснювалося безпосередньо самою шахтою, або аутсорсерами, то зараз найбільш популярними є ті постачальники, які окрім продажу самого обладнання, продають ще й зобов'язання по його роботі. Тобто, простіше кажучи, клієнта сьогодні цікавить не сама одиниця устаткування, а обсяг видобутої сировини. Або переміщеної сировини, якщо ми говоримо про транспорт.

- Ви говорите про серйозну високотехнологічну галузь, яка вимагає роботи висококваліфікованого персоналу. Скажіть, у зв'язку з складною економічною ситуацією в країні у вас не переманюють кадри компанії з інших країн, які працюють у тій же галузі?

- Ми зайняли досить унікальну нішу, яка характерна для України і для декількох інших країн - це видобуток в малопотужних пластах. Ми цінуємо своїх співробітників і відповідаємо на виклики, захищаємо свою інтелектуальну власність і людський ресурс різними мотиваційними програмами.

- Для яких інших країн характерна ваша ніша?

- Наприклад, В'єтнам, Південно-Західна Росія, Китай. Такі поклади там присутні. Більш того, в Китаї держава на законодавчому рівні зобов'язує шахти відпрацьовувати тонкі пласти. У цих країнах наше обладнання може принести значну користь шахтарям.

- А у вас є конкуренти в Китаї або В'єтнамі?

- У В'єтнамі механізований видобуток сьогодні розвинена слабко. У китайських компаній є технічні рішення, які дозволяють видобувати з пластів 1,5 метра. Вони можуть відпрацьовувати більш тонкі пласти, але при цьому підвищується так звана зольність. Тобто, при видобутку вугілля з пласта 1 метр, разом з вугіллям шахтарі підрізають ще 50 см породи. І це передбачає додаткові витрати на очищення і збагачення видобутого вугілля. Звичайно, більш вигідно для них буде купити комбайн, який відпрацьовує пласт  1-1,2 метра.

- Ви розробляєте нову продукцію, яку плануєте виводити на ринок в 2015-2016 роках?

- Звичайно, у нас досить серйозне конструкторське бюро, яке консолідоване в дивізіонах за напрямками бізнесу. Для відкритих гірничих робіт за запитами наших клієнтів ми розробили живильник пластинчастий важкої серії ПП1-24-180 і новий тип односпіральной класифікатора, освоїли капітальний ремонт кар'єрного гусеничного екскаватора ЕКГ-8ус, розвиваємо лінійку Стакер і реклаймерів. Якщо говорити про дивізіон підземної розробки, то тут у нас є досить багато напрацювань - вже впроваджених і таких, які зараз проходять промислові випробування. Є нарізний фронтальний комплекс КНФ, який був розроблений на заміну комплексу КН-78. Якщо за добу КН-78 міг проходити до 8 метрів проходки, то більш потужний і продуктивний КНФ в умовах такої ж міцності породи легко проходить 10. Ми зробили і розмістили дану машину на шахті Ювілейна. Отримали дуже хороші відгуки від шахтарів і кілька невеликих зауважень, над якими працюємо. Необхідно трохи знизити собівартість цього продукту: комплекс дійсно дуже хороший, але і не дешевий.

- А чи є інтерес замовника у комбайні КБТ-200?

- Нещодавно ми презентували цей комбайн і розмістили його на шахті ім. Героїв космосу. Там він зараз і працює. Це перший в світі очисний комбайн з вертикальними виконавчими органами барабанного типу та безланцюговою системою подачі. Відгуки клієнта - позитивні. У нас вже є запити на те, щоб розмістити комплекс на інших шахтах підприємства "ДТЕК Павлоградвугілля". Я думаю, як і у КНФ, у нього достатньо великий потенціал. При чому, не лише в Україні. Можна говорити про серйозні перспективи експорту. Вважаю, що ця машина може бути затребувана на ринках Митного союзу, у В'єтнамі. Зараз ми вивчаємо можливість поставок КБТ-200 до В'єтнаму.

- Як у компанії змінилася динаміка продажів у зв'язку з труднощами, які відчував ваш великий клієнт ДТЕК?

- Проблеми сьогодні є у всіх українських компаній. Виняток можуть скласти хіба що компанії, які не зав'язані ні на постачальників, ні на покупців, які перебувають у цій країні. У ДТЕК є об'єктивні складнощі, але ми намагаємося в ці складності вникати і бути корисними нашому клієнтові там, де можемо йому допомогти.

- Скажіть, якщо спробувати максимально абстрагуватися від бойових дій, чи відбулися позитивні зміни у сфері дерегуляції бізнесу в Україні?

- Мені важко говорити, як це було в 2014 році, тому що я знаходився не на операційному рівні управління компанією, а скоріше на стратегічному. Але внутрішні відчуття такі, що бізнес поки не відчув помітного поліпшення регуляторного середовища. Хочеться, щоб реформи полягали, передусім, у створенні умов для розвитку та наданні можливостей для безперешкодної роботи.

- Які взагалі відносини вашої компанії з державою?

- Держава є одним з наших клієнтів. Для цього клієнта, як і для інших, ми намагаємося бути максимально корисними. І чим можемо, тим допомагаємо: виробляючи нашу продукцію, здійснюючи сервіс цієї продукції, допомагаючи шахтарям видобувати корисні копалини, сплачуючи податки та збори до бюджетів усіх рівнів своєчасно і в повному обсязі, приймаючи участь у розвитку системи держрегулювання. На жаль, сьогодні в країні ще немає чіткого розуміння стратегії та політики розвитку промислового комплексу в цілому і машинобудування зокрема. Чи не впроваджуються в достатньому обсязі заходи з розвитку внутрішнього ринку та стимулювання експортної діяльності. У такій ситуації ми прагнемо до співпраці: наші експерти надають рекомендації профільним міністерствам. Наприклад, ми активно співпрацюємо з Міністерством економічного розвитку і торгівлі, спільно розробляючи політику створення індустріальних кластерів. Їх створення буде мати велике значення для підприємств, які переносили свої виробничі майданчики із зони АТО на підконтрольну України територію. Якщо говорити про регуляторну частини, то ми - публічна прозора компанія, тому до нас претензій бути не може. Зі свого боку, нам хотілося б, щоб з огляду на поточну непросту ситуацію, держава була більш гнучкою. Але я розумію існуючі проблеми.

- Чи необхідна галузі державна підтримка, і якщо так, то яка?

- Підтримка необхідна. Машинобудування продукує дорогі, комплексні товари, з тривалим терміном виробництва, з великим оборотним капіталом. І, що дуже важливо, це товар, який агрегує в себе досягнення десятка суміжних галузей: вчених, металургів, виробників комплектуючих. Вкладення в такі високоінтелектуальні галузі є життєво необхідними для довгострокового розвитку держави. Цикл таких інвестицій триває не одне десятиліття. Багато держав, розуміючи вагомість машинобудування, вирішують основні проблеми галузі. Які це проблеми? Перше - це кваліфіковані кадри. Необхідно субсидування для тих, хто навчається, і тих, хто залучений у підготовку кадрів. Щоб більше людей отримувало спеціальну і вищу технічну освіту. Друге - це фінансування оборотного капіталу або фінансування продажів. Не секрет, що наявність у держави агентства з підтримки експортних продажів - ознака хорошого тону. Наприклад, Німеччина і Китай надають машинобудівникам, які експортують свою продукцію, безкоштовні кредити або кредити з мінімальними ставками. Серед популярних інструментів підтримки експортерів - також страхування ризиків, гарантування поставок і процедур розрахунків, серйозну участь дипломатичних місій та торгово-промислових палат. В Україні, де експортери особливо чекають підтримки, ми ініціювали створення експертної групи та в партнерстві з іншими компаніями і державою працюємо над створенням плану дій. Третє - це регуляторна політика у сфері оподаткування. Тут потрібно враховувати суму абстрактного оборотного капіталу, яку доводиться залучати у виробничий процес, і до того ж - на заморожування податків.

- У вас немає проблем з доступом на зовнішні фінансові ринки?

- Для нас це один з основних болючих питань. І складності тут є не тільки із зовнішніми ринками. Ситуація наступна: внутрішня банківська система не здатна вирішувати питання фінансування бізнесу, а зовнішні кредитори не готові брати ризик України для реалізації зовнішніх торговельних відносин. Причому мова йдеться  не тільки про довгострокове фінансування капітального будівництва, але й про елементарне торгове фінансування, коли необхідно виставляти тендерні гарантії, гарантувати здатність нашого виконання зобов'язань. Тут існує серйозна проблема.

- І як ви вирішуєте цю проблему?

- Як я вже казав, наша діяльність передбачає колосальне відведення капіталу. Якщо ми беремо участь у тендері на продаж комбайна, який коштує півмільйона доларів, то ми повинні покласти на рахунок 20 мільйонів гривень - для того, щоб банк прогарантував нашу участь. При цьому, у наших банків та ж проблема, що і у нас. У них обмежена можливість виставляти такі гарантії, оскільки міжнародні банки їх не приймають. Проблема, насправді, системна. І я б порадив нашому уряду сконцентруватися над вирішенням питання забезпечення ліквідності грошової системи країни. Ряд наших контрактів зірвався через те, що у нас не було можливості зробити елементарні, такі необхідні бізнесу речі.

- Вам складно зараз працювати на російському ринку?

- На російському ринку працювати непросто, тому що доводиться заново переконувати клієнтів у нашій надійності. Ми це робимо, і є результат.

Возврат к списку