рус  eng  укр  pol 
 
 

Пресса о нас

 

Азійські тигри

02.04.2014

Незважаючи на те, що сьогодні вартість вугілля є нестабільною через високу мінливість попиту, тема його видобутку буде залишатися актуальною завжди. Це обумовлено тим, що на сьогодні й у перспективі вугілля є найдешевшим і найдоступнішим (у тому числі — за кількістю запасів на планеті) джерелом отримання енергії. За підрахунками експертів, нафти у світі за збереження сучасних темпів споживання вистачить років на 40, газу — на 60, а вугілля — на цілих 200 років. Отже, конкуренцію «чорному золоту» може скласти лише водень, запаси якого в атмосфері практично нескінченні, проте найбільші світові виробники переходити на H2 не поспішають.

Corum сьогодні працює на декількох цільових ринках — як у Європі (насамперед, Польща), так і в Азії (В'єтнам, Індія, у перспективі Китай). Широта охоплення пов'язана з курсом на географічну диверсифікацію — на традиційних ринках неможливо розвиватися. Давайте подивимося, що ж відбувається на ринках усіх цих країн, наскільки там затребувані корисні копалини і з якої причини.


Польща

Польська видобувна промисловість, дотримуючись глобального тренду, переживає не найкращі часи. Проте у країні видно активність із видобутку вугілля для компенсації закритих у Європі шахт. Сусідня Німеччина нещодавно була змушена відмовитися від низки цілком перспективних шахт з об'єктивних причин — видобувати вугілля тут стало невигідно через непомірно збільшені соціальні пільги працівникам. Загалом Європа вже імпортує вугілля, оскільки альтернативні джерела енергії виявилися дорожчими й більш проблематичними через низку чинників. Транспортування пального — витратне, а в Польщі чудове місце розташування на континенті, яким вона буде користуватися.

У короткостроковій перспективі значного зростання видобутку (зараз приблизно 76 млн тонн на рік) у країні чекати не доводиться, водночас збільшиться питома вага видобутку з тонких пластів (наразі їхня частка складає приблизно 2 млн тонн на рік). У довгостроковій перспективі можна очікувати істотнішого зростання обсягів видобутку.

Зважаючи на потреби країни в техніці для тонких пластів, а також складної гірничої геології, близької до української, на польському ринку зараз затребувана техніка для видобутку та проходження корисних копалин, що добре зарекомендувала себе на ринку України. Мова про механізовані комплекси для видобутку вугілля й обладнання для проходження.


В'єтнам

В'єтнам сьогодні можна зарахувати до динамічної за розвитком економіки з високотехнологічним виробництвом.

Вугільна промисловість — один із головних секторів гірничої галузі країни. Найбільшим вугільним басейном країни є Куангнінь, де видобуток антрациту ведеться як у шахтах, так і відкритим способом (Каошон).

Найбільша промислова група Vinacomin на 100% належить державі. Вона — № 1 у країні з видобутку вугілля, нікелю, алюмінію, залізної руди та інших корисних копалин. Видобуток вугілля Vinacomin у 2012 році склав 40 млн тонн.

Для В'єтнаму сьогодні вкрай актуальною є тема механізації підземного видобутку ресурсів (через визнання найбагатшого ними регіону Куангнінь національним надбанням під охороною ЮНЕСКО й заборони на цій території відкритих розробок). У цій логіці компанія Corum у 2013 році підписала з Vinacomin меморандум про розширення співпраці й реалізує у В'єтнамі шахтобудівний проект — будує два вертикальні скіпові стовбури вугільної шахти. У компанії є плани не тільки щодо будівництва стовбурів, а й щодо розвитку інфраструктури: Corum планує будувати навколостовбурні двори й надавати послуги з підготовки лав.


Індія

Індія — країна з першої п'ятірки виробників і споживачів вугілля. Це колосальний за запасами й видобутком вугілля ринок із досить низькою часткою механізації видобутку, з боку якого також є великий інтерес до розробки тонких пластів. Вже сьогодні середньорічний видобуток тут перевалює за 600 млн тонн, а до 2017 року заплановано збільшення до 1 млрд тонн. Споживання вугілля всередині країни в довгостроковій перспективі також буде збільшуватися. Це зажадає механізації видобутку, який сьогодні ведеться в основному відкритим способом. Зараз в Індії активно будуються нові шахти й підвищується ступінь їхньої механізації для збільшення рівня видобутку. Прагнучи бути там, де глибока експертиза в розробці тонких пластів може бути затребуваною, компанія Corum бачить в індійському ринку серйозну перспективу.


Китай

Коли говоримо про Китай, треба пам'ятати, що ця країна — перша за рівнем видобутку (на сьогодні — 3,9 млрд тонн на рік, або 47% від загальносвітового видобутку) і третя за доведеними запасами. Прогнозоване зростання — не менше 2% на рік. 90% вугілля видобувається підземним способом, а на вугілля припадає 71% споживаних у Китаї енергоресурсів.

Важливий факт: у Китаї нещодавно вийшов закон про обов'язкове відпрацювання тонких пластів — через глобальний тренд виснаження природних ресурсів. Вже сьогодні видобуток із тонких пластів у Китаї складає 330 млн тонн на рік (як весь видобуток Росії), і ця цифра прогнозовано зростатиме.


Сьогодні вкрай актуальна для Китаю, як, втім, для більшості країн азіатського регіону, тема — підвищення механізації видобутку. Водночас вимоги щодо якості вугілля посилюються (у зв'язку зі збільшенням виробництва, зростанням енергоспоживання й погіршенням екології).


До речі, уряд Китаю посилює нормативи у вугільній галузі. Управління з контролю над безпекою у вугільній галузі КНР у січні цього року опублікувало нові обмеження на будівництво малих шахт. Починаючи з 2014 року, у країні заборонено будівництво вуглевидобувних підприємств річною потужністю менше 300 тис. тонн. Отже, у країні заплановано закриття величезної кількості (оцінки варіюються від 2 до 5 тисяч) малопродуктивних шахт. Малопродуктивною, за різними даними, вважається шахта потужністю від 90 до 600 тис. тонн на рік. Відповідно до плану розвитку китайської вугільної галузі, у період 2012–2017 рр. заплановано створення 6–8 корпорацій виробничою потужністю понад 100 млн тонн на рік і 8–10 корпорацій потужністю понад 50 млн тонн на рік, на частку яких припадатиме більше 50% виробництва вугілля в Китаї.


У зв'язку з постановою уряду про обов'язкове відпрацювання тонких вугільних пластів і відсутністю якісного високопродуктивного очисного комбайна зараз це й супутнє обладнання користується високим попитом у Китаї. Спостережувані тенденції свідчать про те, що цей напрям найближчими роками буде активно розвиватися.

Як бачимо, основна активність з інтенсифікації видобутку корисних копалин відбувається у країнах Азії. Водночас важливий факт: практично скрізь посилилася увага до тонких пластів. Отже, техніка для їх розробки в перспективі ставатиме дедалі більш затребуваною. Отже, для російських виробників видається логічним рух у бік «азіатських тигрів», щоб під час їх пробудження встигнути запропонувати найбільшим ринкам світу «найсмачніші» рішення.


Особиста думка

Джеффрі Сакс, спеціальний радник генсека ООН із питань боротьби з бідністю, прощення боргів найбіднішим країнам і контролю за поширенням хвороб у країнах, що розвиваються, на нещодавньому Гайдарівському форумі назвав безперечною важливу роль Росії у кліматичній кризі. За його словами, у Росії є земля для виробництва їжі й газ, і країна зможе продавати газ і залишати вугілля в надрах, що стабілізує клімат і стимулює розвиток стійкої енергосистеми.


Возврат к списку