рус  eng  укр  pol 
 
 

Пресса о нас

 

7 antykryzysowych porad dla firmy produkcyjnej

7 antykryzysowych porad dla firmy produkcyjnej
27.04.2015

Sprzedaż globalna. Patrz na rynek globalnie. Długo byliśmy skoncentrowani na rynku ukraińskim, ale rynek górnictwa to cały świat, dopiero po wyjściu na rynek globalny firma zrobiła gigantyczny krok do przodu we wszystkich obszarach - sprzedaż, jakość wyrobów, serwis. Gdy już macie dostęp do rynków zagranicznych i jesteście tam obecni kilkakrotnie zmniejsza się podatność na zjawiska kryzysowe, ponieważ zawsze pozostaje część świata, gdzie jest spokojnie.

 

Tradycje, zwyczaje i mentalność. To rada dla tych, którzy skorzystają z poprzedniej. Każdy kraj ma swoje osobliwości względem podpisywania kontraktów, prowadzenia biznesu, rozumienia terminów, zobowiązań i praw, więc, żeby nie psuć swoje nerwy i nie doznawać absurdalnych sytuacji, które mogą doprowadzić do fiasko - należy je poznać. Zwłaszcza jeżeli planujecie Państwo opanować rynki wschodnie. Posiadają one ogromny potencjał, ale w Chinach, dla przykładu, decyzje są podejmowane bardzo powoli. Więc należy uzbroić się w cierpliwość i kapitał obrotowy.

 

Cudze doświadczenie oraz doświadczenie innych branż.  Zarządzanie tworzeniem nowych wyrobów jest dość uniwersalnym procesem, więc można poznać doświadczenie w innych obszarach. Produkujemy sprzęt chodnikowy, lecz badamy lepsze doświadczenia w chemii, farmaceutyce, technologiach informatycznych. Osiągnęliśmy sukces względem zarządzania firmą właśnie dlatego, że stale badaliśmy doświadczenie innych firm i wykorzystywaliśmy najlepsze rozwiązania.

 

Marka. Należy przemyśleć, czy Państwa marka i strategia są zrozumiałe dla klienta, zwłaszcza klienta zagranicznego. Jeżeli dojdziecie do wniosku, że nie - należy natychmiast ją zmienić. Jednym z najmocniejszych impulsów ku rozwojowi na rynkach zewnętrznych Corum Group była zmiana marki. Ciężko powiedzieć, czy moglibyśmy osiągnąć sukces na rynkach zagranicznych jako "Maszyny górnicze".

 

Inwestycje w sprzedaż. Najbardziej rozpowszechnionym błędem krajowych przedsiębiorstw, prawdopodobnie w skutek gospodarki planowanej, jest maksymalne inwestowanie w produkcję, myśląc, że towar będzie sprzedawał się samoistnie. To nie prawda. Musicie Państwo posiadać mocnych menadżerów, sprzedawców - w szerokim rozumieniu tego słowa. Proszę mi uwierzyć, zdecydowanie łatwiej rozwijać produkcję mając dużo klientów, niż szukać klientów na już wyprodukowane towary. 

 

Serwis. Nie należy sprzedawać towar, tylko serwis. Jako przykład, zmieniliśmy swoje podejście, żeby nie tylko sprzedawać kombajn, tylko kompleksowo popatrzeć na cały życiowy cykl wyrobu i możliwość współpracy z klientem na każdym etapie życiowego cyklu towaru. W niektórych kategoriach serwis posprzedażowy jest ważniejszy od samego towaru, jeżeli pracujecie w takiej kategorii - należy zagwarantować maksymalny serwis, zatem otrzymacie najbardziej odporny na kryzys kierunek biznesu.

 

Zróżnicowanie klientów.  Oczywiście ważny jest każdy klient. Ale jednak - należy dokonać podziału na klientów strategicznych i "mniej kluczowych", ze strategicznych należy stworzyć partnerów. Dla takich klientów należy nie tylko sprzedawać towar - należy rozpatrywać ich biznes jako własny, uczestniczyć w jego rozwoju. Powołajcie wspólne projekty. Stańcie się częścią ich biznesu. Tacy klienci pozostaną z wami nazawsze. 


Возврат к списку