рус  eng  укр  pol 
 
 

Пресса о нас

 

6 принципів грамотного захисту інтелектуальної власності

6 принципів грамотного захисту інтелектуальної власності
23.09.2015

З необхідністю захисту прав інтелектуальної власності стикається будь-яка компанія, яка продає товари та послуги під власним брендом.

    

Реєстрація торгової марки – мабуть, одна з найпростіших процедур із захисту інтелектуальної власності. Як відомо, торгова марка (ТМ) покликана індивідуалізувати товар або послугу і являє собою зображення у вигляді знака у супроводі переліку товарів / послуг. Для реєстрації ТМ достатньо подати заявку до патентного відомства країни, де плануються продажі. Отримана реєстрація буде дійсна так довго, як це буде потрібно власнику. Єдина умова: кожні 10 років необхідно оплачувати її продовження. Тим не менш, у задоволенні поданої заявки може бути відмовлено: наприклад, якщо в країні вже існує схожа ТМ, яку покупець не зможе відрізнити від нової. У такій ситуації можна діяти по-різному: змінити заявлений від початку перелік товарів і послуг, запропонувати нове зображення знака, або пройти процедури ідентифікації, які пропонують регіональні патентні відомства. Кожен випадок вимагає окремого підходу.

   

Робота з іншими об'єктами права інтелектуальної власності вимагає більших ресурсів. Для промислових компаній, чия продукція включає оригінальні інженерні рішення, такими об'єктами є винаходи і корисні моделі. Патентування дозволяє виробникам охороняти розробки, які забезпечують їхній продукції конкурентні переваги. Виводити ж на ринок продукцію з незапатентованими технічними рішеннями – вкрай необачно. Адже конкуренти не сплять: якісну розробку помітять, скопіюють і запатентують. Отримавши патент, недобросовісні суперники можуть навіть заборонити оригінальному виробникові продавати продукцію з вкраденими рішеннями.


Таким чином, захист інтелектуальної власності (ІВ) має для сучасного бізнесу стратегічне значення. Далі наведу кілька практичних рекомендацій для грамотного менеджменту ІВ:

 

1.      Щоб захистити інтелектуальні права бізнесу на внутрішньому ринку і захиститися від недобросовісних імпортерів, отримуйте свідоцтво на ТМ, патенти на свої винаходи і вносьте їх до Митного реєстру України. Це допоможе запобігти ввезенню контрафактної продукції, що копіює ваші розробки. Дієвість цього механізму нам вдалося перевірити на власному досвіді: коли китайська компанія спробувала поставити в Україну партію обладнання, повністю скопійованого із запатентованою моделі обладнання Corum, ми отримали повідомлення від митної служби, товар був затриманий на кордоні. Ми подали позов, який у результаті був задоволений. Суд постановив знищити незаконно ввезене обладнання.

 

 2.      Для прискорення процесу і отримання якісної охорони технічного рішення, можна подавати кожне технічне рішення і на корисну модель, і на винахід. Це трохи дорожче, ніж одна заявка, але дає переваги: можна швидко отримати патент на корисну модель, придбати виключні права дозволяти і забороняти його використання, і відразу внести його до митного реєстру України. Діловодство за заявкою на винахід в Україні триває від півтора до трьох років, після чого ми отримуємо висновок експертизи про відповідність технічного рішення критеріям охороноздатності: «новизна» і «винахідницький рівень», або невідповідність жодному. Якщо «новизни» немає, ми точно знаємо, що отриманий патент на корисну модель – в зоні ризику і існує тільки до моменту розробки нами нового технічного рішення на заміну.

 

Ми вважаємо, що продукти компанії, конструкції яких розробляються не один рік і вимагають великих фінансових витрат, повинні охоронятися надійними патентами. Тому перший рівень надійності створює департамент управління інтелектуальною власністю, коли готує заявки і здійснює по ним пошук прототипу, а другий – експертний орган Укрпатенту або Patent Cooperation Treaty.

 

 3.      Як свідчення на ТМ, так і патент на винахід / корисну модель / промисловий зразок мають регіональний характер, тобто діють тільки в тій країні, де вони отримані або зареєстровані. Тому перед виходом на іноземний ринок подбайте про те, щоб оформити відповідно з місцевим законодавством права компанії на всі об'єкти ІВ, які вас цікавлять: інженерні рішення – винаходи і корисні моделі; художні рішення (зовнішній вигляд) – промислові зразки; засоби індивідуалізації – ТМ і фірмові найменування, та ін. Так, наша компанія зареєструвала торгову марку Corum на цільових ринках компанії: у Польщі, В'єтнамі, Китаї, РФ, Білорусі та Казахстані.

 

4. Виводячи продукцію на зарубіжні ринки, подавайте патентну заявку за процедурою Patent

Cooperation Treaty (РСТ). Так ви заощадите і час, і гроші на реєстрацію прав ІВ в різних країнах.

   

Перевагою процедури РСТ є те, що подача заявки в Укрпатент автоматично поширюється на всі регіональні профільні відомства країн, що підписали Договір про патентну кооперацію (їх понад 140). І заявник отримує можливість протягом 30 місяців визначитися, в якій країні йому потрібно отримати патент. У той же час, охорона технічного рішення в цій країні буде діяти вже з моменту подачі документів за РСТ до Укрпатенту. Пошуковий міжнародний орган здійснить пошук по поданими заявками і направить заявнику висновок про відповідність заявлених технічних рішень критеріям охороноздатності. Далі заявник вирішить для себе, в яку країну, в який момент з відведених 30 місяців, на корисну модель чи винахід, подавати заявку. Її необхідно буде супроводити звітом міжнародного пошукового органу про відповідність критеріям охороноздатності. Період отримання патентів іноземних держав становить від 3 і більше років.

   

Захист продукції патентами повинен здійснюватися на всіх міжнародних ринках присутності продуктів компанії.

   

5. Поміркуйте про наймання відповідального за інтелектуальну власність співробітника або про створення окремого підрозділу – залежно від масштабів і специфіки бізнесу.

 

Як організувати в компанії ефективну роботу у сфері ІВ? Перше, що спадає на думку – користуватися послугами спеціалізованих фірм і агентств. Спочатку так зробили і ми в Corum. Виявилося, що аутсорсер може консультувати і надавати послуги в судових спорах з ІВ, але для створення постійного потоку заявок на нові розробки, необхідний внутрішній фахівець-конструктор (або фахівець-фармацевт, або фахівець-аграрій – у відповідних галузях промисловості). При цьому йому аж ніяк не обов'язково бути юристом. Освіту у сфері ІВ такий фахівець може отримати як додаткову до базової. У нашій компанії інтелектуальна власність є одним з інструментів створення конкурентоспроможних продуктів, у зв'язку з чим процес управління нею охоплює такі завдання:

 

• контроль ризиків порушення прав ІВ третіх осіб (під час розробки нових продуктів, модифікації і поліпшення серійного обладнання, при ремонті устаткування, випуску запчастин, при виведенні продуктів на нові ринки);

• отримання правової охорони в Україні та за кордоном на результати інтелектуальної діяльності (РІД), створені власними силами;

• захист інтелектуальної власності компанії на території України та за кордоном (внесення до митного реєстру, судові процеси);

• пошук перспективних для компанії запатентованих РІД, в тому числі і конкурентів – наприклад, для покупки патентів;

• отримання додаткових доходів від процесу управління ІВ – наприклад, комерціалізація за рахунок видачі ліцензій (тобто здачі в оренду прав) на використання наших патентів третім особам і отримання винагороди за це (роялті).

У Corum ці завдання виконує департамент управління інтелектуальною власністю. Також у нас розроблений Регламент управління ІВ в частині винаходів, корисних моделей, промислових зразків, і документ з мотивації конструкторів до винахідництва.

 

6. І останнє: укладайте договори з авторами винаходів про передачу права на отримання патенту роботодавцю.

 

Для службових винаходів наше законодавство передбачає рівне володіння майновими правами ІВ автора і роботодавця. Якщо не буде укладено договір про передачу автором своєї частини прав інтелектуальної власності, роботодавець не зможе самостійно нею керувати. За передачу прав ІВ і можливість подальшого використання патентів на свій розсуд роботодавець відповідно до договору виплачує автору винагороду. Як правило, автор охоче укладає такий договір. Адже, по-перше, компанія виплачує йому винагороду за використання патенту. По-друге, самостійно підготувати заявку винахіднику не під силу, а допомога фахівців коштує недешево.


Інноваційність в сучасному світі – запорука успіху. Адже як сказав Альберт Ейнштейн, «божевілля очікувати нові й відмінні результати, роблячи речі старим чином». Винаходи допомагають бізнесу ставати ефективнішим, а грамотний менеджмент ІС – ще й більш прибутковим.


Андрій Афіногенов, директор з правового забезпечення Corum Group 


Возврат к списку