рус  eng  укр  pol 
 
 

Новости

 

Rinat Achmetow złącza wysiłki swoich aktywów w celu okazania wieloskalowej pomocy poszkodowanym w strefie działań wojennych

Rinat Achmetow złącza wysiłki swoich aktywów w celu okazania wieloskalowej pomocy poszkodowanym w strefie działań wojennych
06.08.2014
Rinat Achmetow złącza wysiłki swoich aktywów w celu okazania wieloskalowej pomocy poszkodowanym w strefie działań wojennych
Dziś 6 sierpnia w IA UNIAN odbyła się konferencja prasowa, w toku której przedstawiono Sztab Humanitarny pomocy mieszkańcom Donbasu. Decyzja o założeniu Sztabu podjął Rinat Achmetow do połączenia zasobów swojego funduszu charytatywnego i wszelkich biznesów Grupy CKM, a także KF „Szachtar” do celów okazania maksymalnej pomocy wszystkim poszkodowanym w wyniku działań wojennych, mieszkańcom obwodu donieckiego i obwodu ługańskiego.
Z oświadczenia Anatolija Zabołotnogo, Dyrektora funduszu Rinata Achmetowa, okazanie pomocy humanitarnej razem z niewystarczającą ilością miast do rozmieszczenia przesiedleńców staje się teraz jednym z największych problemów.
„Jak tylko w miastach Donbasu zaczęli strzelać założyciel funduszu Rinat Achmetow ustawił jasne zadanie, że musimy pomagać pokojowym mieszkańcom, znajdującym się w niebezpieczeństwie, aby pomóc wszystkim, co w naszych siłach.
I zaczynając od dnia 23 maja fundusz i przedsiębiorstwa Grupy CKM ewakuowały ze strefy działań wojskowych ponad 18 tysięcy ludzi. W tym fundusz - ponad 10 000 ludzi, z których ponad połowę dzieci. Jeżeli orientować się na dane ONZ jest to około 15% osób, które wyjechały, i co najmniej 30% z grona tych, kto potrzebował pomocy w ewakuacji. Fundusz rozmieścił i wziął na swoje utrzymywanie ponad 5500 ludzi, ponad 20 000 otrzymali pomoc humanitarną. Ewakuacja - to najbardziej złożona i ważna część naszej pracy, lecz są także pytania lokalizacji, pomocy na miejscach i tym, którzy zostali na Donbasie, przygotowanie do sezonu jesienno-zimowego. W ciągu tych miesięcy uzyskaliśmy ogromne doświadczenie i rozumiemy, że trzeba go wykorzystać w maksymalnym zakresie. Dlatego łączymy starania, by robić więcej i pomagać wszystkim, kto potrzebuje”, - podkreślił Anatolij Zabłotnyj.
Sztab humanitarny udziela pomocy w czterech głównych zakresach. Przede wszystkim to ewakuacja ze strefy działań wojskowych dzieci-sierot, wielodzietnych matek, inwalidów i ciężkich chorych, ludzi podstarzałych. W warunkach nieobecności wody, zasilania, artykułów spożywczych, środków medycznych w wielu osiedlach sztab zajmuje się dostawą pomocy humanitarnej. Pomoc udziela się także tym, kto opuścił strefę działań wojskowych, i polega na lokalizacji przesiedleńców na bazach, w sanatoriach, obozach. Poszczególny kierunek - to adresowa pomoc „tu i teraz” tym, kto tego najbardziej potrzebuje. Chodzi o niepełnoletnich dzieciach, którzy stracili rodziców na wojnie.
Koordynatora sztabu humanitarnego Rimma Fil skomentowała konieczność stworzenia Sztabu:
„Fundusz Rinata Achmetowa pracuje całą dobę od najpierwszych dni początku działań wojskowych. Od pierwszych dni wojny pomagają przedsiębiorstwa grupy CKM. Bazy największych przedsiębiorstw przyjęły przesiedleńców, z ludźmi pracują psycholodzy i wolontariusze. Dostarcza artykuły spożywcze „Brusniczka”. Jak zawsze pomaga swoim ziomkom „Szachtar”. Lecz skala tragedii jest tak duża, że teraz trzeba łączyć wszystkie możliwe starania. To ten sam wypadek, kiedy 1+1=3! Dlatego Rinat Achmietow podjęł decyzję o stworzeniu sztabu humanitarnego, który będzie zajmować się wyłącznie pomocą ludziom, mieszkańcom Donbasu i połączy wszystkie zasoby grupy CKM - zakłady, fabryki, „Szachtar”, Fundusz. Sztab - dlatego że potrzebny nastawiony mechanizm, pracujący jako zegar. Z rozdzielonymi funkcjami i rolami. A rzecz najważniejsza z wiarą w to, że robimy potrzebne dla mieszkańców Donbasu sprawę - pomagamy wylądować, pomagamy wyżyć. Aktywnie pracujemy z międzynarodowymi organizacjami, z państwowymi administracjami obwodowymi, z osobami publicznymi i z wolontariuszami. Ostatnim chcę powiedzieć poszczególne dziękuję. Wśród nich ludzi wszystkiego wieków, są kapłani, nauczyciele, lekarze, dziennikarze”.
W zarządzeniu sztabu humanitarnego będą znajdować się ruchome brygady - jak w miejscach czasowego zamieszkania ludzi, tak i w strefie działań wojskowych. Terytorialnie sztab pracuje w Mariupolu.
Do przyjmowania informacji, zapytań do świadczenia pomocy i ofert o współpracy jak dawniej pracują telefony gorącej linii Funduszu Rinata Achmetowa:
095 199 74 81
050 620 29 15
063 117 89 01
Od dnia 11 sierpnia w sztabie humanitarnym będzie pracować jedyny wielokanałowy telefon, którego numer zawiadomimy dodatkowo.


Возврат к списку