рус  eng  укр  pol 
 
 

Новости

 

Oњwiadczenie Rinata Achmetowa o sytuacji na Donbasie

14.04.2014
Dziś na Wschodzie Ukrainy jest skrajnie trudna sytuacja.

Kryzys się pogłębia, zajmowane są budynki administracji, przejmowana jest broń. I najstraszniejsze - giną ludzie, co jest niedopuszczalne w żadnych okolicznościach. Wyrażam głębokie współczucie rodzinom i bliskim poległych.
Życie człowieka jest najważniejszą wartością, i musimy zrobić wszystko, co tylko możliwe, by nie dopuścić do nowych ofiar.

Nie raz mówiłem, i jestem gotowy powtarzać i wzywać tyle, razy, ile będzie trzeba, aby mnie usłyszano: tylko negocjacje, tylko droga pokojowa wyprowadzi nas z kryzysu.

Dziś powinniśmy się zatrzymać i pomyśleć - jak skleić kraj? Nie rozbić,  a skleić? I jakiego kleju do tego potrzebujemy?

To na pewno nie broń, nie pistolety, nie automaty. Broń niczego nie rozwiązuje.

Przez wszystkie te lata głosiłem jednolite poglądy - o silnej, niezależnej i jednolitej Ukrainie. I dziś moje poglądy się nie zmieniły: Ukraina to jednolite i niepodzielne państwo.

Jestem przekonany, że dziś naszą jedyną bronią jest stół negocjacyjny.
Tylko stół negocjacyjny może zakończyć eskalację napięcia, tylko stół negocjacyjny może dać takie rozwiązanie, dzięki któremu zwycięży cały kraj i każdy Ukrainiec.

Urodziłem się i wyrosłem w Doniecku.  Tutaj mieszkam, tu jest mój dom, mój zespół, moi przyjaciele, rodzina i bliscy mi ludzie. I będę robić wszystko co możliwe, żeby głos Donbasu został usłyszany. Żeby Donbas był szanowany. A najważniejsze, żeby Donbas i Ukraina na zawsze byli jednością.

Rinat Achmetow
Prezydent SCM


Возврат к списку